Ciekawostki na temat lalek

By Vanillia

Wykorzystanie celuloidu w produkcji lalek

W pierwszej połowie XX wieku do produkcji lalek zaczęto używać celuloidu – najstarszego termoplastycznego tworzywa sztucznego. Także w Polsce ze względu na niski koszt produkcji i możliwości plastyczne, celuloid wszedł do masowej produkcji zabawek. Używano go w kaliskiej fabryce Adama Szrajera oraz w częstochowskiej Fabryce Wyrobów Celuloidowych i Metalowych „Kosmos”, która produkowała lalki w dwóch kolorach: czarnym – Beby Negry oraz w białym – Beby. Obecnie zabawki z celuloidu można oglądać w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
trzy lalki bobasy śpiące na trawie

Lalka – dzidziuś

Jeszcze w XIX wieku pojawiła się pierwsza lalka – dzidziuś, jednak na arenie światowej zadebiutowała kilkadziesiąt lat później. Dopiero w 1940 roku powodzenie zyskały celuloidowe dzidziusie z dużymi oczami i ruchomymi kończynami, wzorowane na zagranicznych projektach „googlie”. Zawsze ubrane były w niemowlęcy pajacyk i czepek, a produkowane były w trzech kolorach – żółtym, czerwonym i zielonym.

Barbie

Z biegiem czasu zaczęto udoskonalać materiały, z których produkowano lalki. Po drugiej wojnie światowej zaczęto używać gumy, plastiku i winylu. Zabawkowa lalka nie kojarzyła się już w ogóle z produktem luksusowym i zaczęła być też dostępna dla przeciętnego człowieka. W 1959 roku, na rynku amerykańskim pojawiła się najbardziej znana na świecie lalka – Barbie, do dziś produkowana przez firmę Mattel. Od lat jest jedną z najlepiej sprzedających się zabawek na świecie i jednocześnie ikoną kultury masowej. Nazwa Barbie jest zdrobnieniem od imienia Barbara, córki Ruth Handler, która ją stworzyła. Pełne nazwisko Barbie to Barbara Millicent Roberts. Lalka Barbie ma też chłopaka – Kena oraz przyjaciółki – Midge i Teresę oraz trzy siostry Stacie, Chelsea i Skipper.
lalka Dollfie - jedna z najdroższych lalek

Dollfie, czyli lalki za ponad 2000 dolarów.

Szczególne miejsce na rynku zajmują winylowe lalki dla dorosłych – Dollfie, które produkowane są w Japonii. Są wykonane z taką starannością i z wyjątkowo dobrych materiałów, że do złudzenia przypominają prawdziwych ludzi, a zapotrzebowanie na nie ciągle rośnie. Wywodzą się z poprzednich wersji lalek podobnych do Barbie. Dollfie mają ludzkie proporcje, szklane lub akrylowe oczy i piękne włosy.
W obecnych czasach z jednej strony dążymy dom produkcji coraz bardziej zaawansowanych mechanicznie lalek – płaczących, mrugających, załatwiających się na nocniczku, gaworzących, a z drugiej powracamy do prostych szmacianych wersji sprzed lat, jakimi bawiły się nasze bacie i mamy.