Dla kogo tak naprawdę
zostały stworzone lalki Reborn

By Vanillia

W jakim celu produkuje się lalki reborn?

Producenci lalek Reborn twierdzą, że produkowane są one głównie w celach kolekcjonerskich. Tak naprawdę przede wszystkim lalka pełni funkcję zabawki dla dzieci, która jednocześnie uczy dziecko opiekuńczości, odpowiedzialności i wrażliwości. Lalki typu Reborn zmuszają niejako do ciągłej opieki nad nimi. „Dziecko” trzeba nakarmić, przewinąć, utulić, gdy płacze. Od wielu lat lalki hiszpańskie Reborn wykorzystywane są w amerykańskich szkołach średnich jako środek dydaktyczny przygotowujący do roli rodzica i w uświadamianiu młodzieży trudów opieki nad prawdziwym dzieckiem. Lalki reborn cieszą się powodzeniem nie tylko wśród dzieci, ale także wśród dorosłych kobiet. W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych kupuje je wiele kobiet biznesu i singielek, które wciąż nie znajdują czasu na macierzyństwo albo w ogóle nie planują mieć dzieci, a jednocześnie pragną zaspokoić swój instynkt macierzyński. Takie kobiety kupując lalkę, zapewniają jej także wszystkie potrzebne do funkcjonowania akcesoria, łącznie z urządzeniem dziecięcego pokoju, chodzeniem na spacery z wózkiem lub noszenie w chuście, a nawet przewożą je w samochodowym foteliku. To taki nowy typ rodzicielstwa bez specjalnego zaangażowania i odpowiedzialności za inne życie. Lalki Reborn mogą spełniać też istotne funkcje terapeutyczne, szczególnie w przypadku kobiet, które straciły swoje prawdziwe dziecko lub nie mogą mieć własnych.
lalka jak prawdziwy bobas

Kontrowersyjne lalki

Istnienie lalek reborn budzi wiele kontrowersji. Z jednej strony są to niemalże małe dzieła sztuki, piękne, idealnie wykonane, a nawet wzbudzające ciepłe uczucia i instynkt rodzicielski. Z drugiej strony dla niektórych są przerażające, ponieważ przypominają zwłoki niemowląt. Wielu producentów przedstawia w swojej ofercie możliwość stworzenia lalki na podobieństwo zmarłego dziecka. Niekiedy mogą także stać się zastępnikiem prawdziwego dziecka. Zamawiamy, płacimy, otrzymujemy paczkę z „dzieckiem” i wszelkimi akcesoriami, w wolnym czasie zajmujemy się jak prawdziwym niemowlakiem, a jak się nam znudzi, chowamy z powrotem do pudełka. Za sprawą takiej zabawki, niektóre osoby o słabej psychice mogą nawet zatracić granicę między prawdą a fikcją. Zastanawia też to, czy tak prawdziwa lalka nie zaburza postrzegania rzeczywistości przez małe dziewczynki. Z jednej strony lalka zachowuje się jak prawdziwe dziecko, z drugiej strony chociażby jej upuszczenie na podłogę tak naprawdę niczym specjalnym nie skutkuje, co może prowadzić do wniosku, że prawdziwemu dziecku w takim wypadku też nic złego się nie stanie. Dziwne może wydawać się również to, że niektórzy rodzice zamawiają repliki dorosłych już dzieci lub ich kopie z dzieciństwa. Łatwiej im wtedy zaakceptować rozpoczęcie przez dziecko życia na własny rachunek i opuszczenie przez nie rodzinnego domu.

Co dalej z lalkami?

Czasami cała otoczka powstała wokół lalek Reborn sprowadzana jest do kompletnego absurdu. Ich twórcy określani są mianem rodziców, moment ukończenia lalki, to moment jej narodzin, miejsce produkcji to żłobek, a zakup to adopcja. Czas pokaże, jak zabawki typu lalek reborn wpłyną na psychikę ich nabywców i czy dadzą nam więcej dobrego czy złego.