Lalki Reborn - "sztuczne dzieci"

By Vanillia

Reborn – lalki perfekcyjnie przypominające bobasa

Lalki towarzyszyły dziewczynkom praktycznie od zawsze, chociaż pierwotnie wyglądem, a przede wszystkim procesem i technologią wytwarzania nie przypominały zbytnio tych współczesnych. Obecnie szczególnym zainteresowaniem wśród dziewczynek cieszą się lalki bobasy – reborn. Pierwsze lalki przypominające dzidziusie powstały jeszcze w XIX wieku, ale dopiero w 1940 roku na rynku pojawiły się celuloidowe niemowlęta z dużymi oczami oraz ruchomymi rączkami i nóżkami, ubrane w niemowlęce ubranka. Od tego czasu wygląd lalek bobasów w ogólnym pojęciu niezbyt się zmienił, za to zostały one udoskonalone i zyskały szereg funkcji upodabniających je do prawdziwych dzieci. To zaskakujące, a zarazem niejako przerażające, jak bardzo lalka może być podobna do małego dziecka. Lalki reborn określa się mianem „sztucznych dzieci” właśnie dlatego, że do złudzenia przypominają żywe noworodki i niemowlęta.
To zaskakujące, a zarazem niejako przerażające, jak bardzo lalka może być podobna do małego dziecka. Lalki reborn określa się mianem „sztucznych dzieci” właśnie dlatego, że do złudzenia przypominają żywe noworodki i niemowlęta.

lalka Reborn z akcesoriami i ubrankami

Jak skonstruowane są lalki Reborn

Tworzywo, z którego lalki są zrobione to winyl, w dotyku i wyglądzie bardzo przypominający niemowlęcą skórę. Jednak to nie koniec podobieństw. Lalki wykonane są tak dokładnie, że idealnie widoczne są szczegóły w postaci naczynek krwionośnych, znamion, przebarwień na skórze i piegów, fałdki tłuszczu na rączkach i nóżkach oraz narządy płciowe. Realistycznego wyglądu dopełniają sztuczne, wykonane z moheru lub prawdziwe włosy i szklane oczy okolone rzęsami oraz malutkie paznokcie, które maluje się specjalnym żelem, żeby uzyskać trójwymiarowy efekt. Także waga i wielkość lalki dopasowane są do wymiarów prawdziwego dziecka.

Niesamowite mechanizmy w lalce

Lalka Reborn, tworzona często na bazie hiszpańskich lalek, to nie tylko wygląd prawdziwego niemowlaka, to także szereg różnych mechanizmów, które upodobniają je do ludzkiego dziecka. Lalki mogą oddychać, płakać, zamykać i otwierać oczka, ślinić się, ssać smoczek. Możemy usłyszeć także bicie ich serca albo poczuć ciepło ciała. Produkuje się już nawet wcześniaki. Oczywiście wiele z tych lalek sprzedawanych jest w pakiecie z zapasowymi ubrankami, pieluszkami, smoczkami, opaskami z imieniem i nazwiskiem, a nawet ze sztuczną pępowiną. Wszelkie inne akcesoria można dokupić według własnego gustu i potrzeb.

Cena i dostępność lalek reborn w Polsce

Lalki na ogół wykonywane są ręcznie, stąd ich wysoka cena, mieszcząca się w granicach 400 – 2500 zł. Oczywiście im więcej funkcji i gadżetów, w jakie lalka jest wyposażona, tym cena jest wyższa.
W Polsce lalki reborn najczęściej kupuje się na aukcjach internetowych. Dostępne są na stronach producentów, a sprowadzane są zwykle z USA, gdzie modne stało się ich kolekcjonowanie. Na rynku powoli pojawiają się także lalki tylko na zamówienie tworzone przez polskich artystów.