Lalki szmaciane - klasyka wciąż popularna

By Vanillia

Lalka to nieodłączny element kącika zabaw każdej małej dziewczynki. W dzisiejszych czasach w sklepach możemy znaleźć wiele najróżniejszych rodzajów lalek. Popularne są takie, które przypominają niemowlęta, można je karmić, przewijać i wydają one różne dźwięki, oraz mniejsze (np. Barbie). W ostatnim czasie jednak coraz częściej wybiera się lalki szmaciane.
Przede wszystkim są one bezpieczne. Nie zawierają żadnych twardych, czy mały elementów, są wykonane z miękkich materiałów, przyjemnych w dotyku, dlatego już najmłodsze dzieci mogą się nimi bawić. W przeciwieństwie do plastikowych lalek te szmaciane świetnie sprawdzają się np. jako przytulanki, pomagające zasnąć maluchowi. Nie ma tutaj obawy, że podczas snu o coś się uderzą, czy przy zabawie połkną jakiś mały element. Kiedy coś się zepsuje, oderwie, wystarczy tylko doszyć, a kiedy lalka się pobrudzi, można ją wyprać. Zabawki tego typu są również lekkie, dlatego dziecku łatwiej zabrać je ze sobą np. do przedszkola, czy na wycieczkę. Dzięki temu taka lalka może stać się przyjaciółką na długie lata. Najmłodsze dzieci mogą ją śmiało dotykać, badać rączkami jej główkę, brzuszek czy inne części, starsze mogą się nią opiekować, troszczyć o nią, przebierać, udawać, że ją karmi, czy uspokaja kiedy płacze, w ten sposób uczy się różnych postaw społecznych zaobserwowanych z otoczenia.
Ponadto pojawia się wiele opinii wedle, których plastikowe lalki popularnych firm, przedstawiają zbyt wyidealizowany obraz kobiecej urody- wzór, do którego niektórzy obsesyjnie dążą. Zdarza się, że są one zbyt skąpo i wyzywająco ubrane czy umalowane. Wyglądają nienaturalnie. Natomiast lalki szmaciane są produkowane w wielu rozmiarach, przez co uczą akceptacji dla wszelkich rozmiarów i proporcji ciała, są naturalne. Mają one też zwykle piękne ubrania (związane np. z jakąś bajką), w żywy kolorach i długie, miękkie włosy, które można czesać i układać w różne fryzury, zgodnie z pomysłem dziecka. Na pewno ich wygląd cieszy oko. Ze względu na oryginalny, niebanalny wygląd można je użyć jako dekoracje pokoju. Szmaciane lalki są bardzo chętnie wybierane w dzisiejszych czasach również dlatego, że w dobie wymyślnych, skomplikowanych, interaktywnych zabawek, posiadających mnóstwo funkcji, kolorowych światełek, czy wydających najróżniejsze dźwięki, ludzie często decydują się na prostsze rozwiązania. Chętnie kupują np. na prezent zabawkę, która jest ekologiczna, łatwa w obsłudze i co ważne trwała.
Istotną zaletą takich lalek jest również to, że nie posiadają one żadnych ograniczeń. Na sklepowych półkach można znaleźć lalki różnych wielkości, kształtów, przypominających np. postacie z bajek, małe dzieci, dorosłych, wróżki, aniołów i inne. Umożliwia to m.in. rozwijanie wyobraźni, czy kreatywności dziecka np. dzięki zabawie w teatrzyk, który dużo łatwiej przeprowadzić szmacianymi lalkami niż plastikowymi. Zabawki tego typu, są też o wiele tańsze od innego rodzaju lalek. Dlatego szmaciane lalki są bez wątpienia dużo lepszym wyborem, niż ich plastikowe odpowiedniki . Ich popularność stale rośnie i w dzisiejszych czasach przeżywają one swój renesans.