Szmaciane laleczki -
historia zatacza koło

By Vanillia

Bliskość i czułość to emocje które wiążą się z posiadaniem szmacianej lalki. Zabawki te są miłe, delikatne oraz barwne, więc na pewno warto się w nie wtulić. Znacznie przyjemniej i wygodniej jest uściskać takiego szmacianego „przyjaciela”, niż jakąś plastikową zabawkę. Niemowlęta i dzieci instynktownie to wiedzą, jednak pod wpływem otaczającego nas świata są pod wpływem współczesnych trendów i tego co jest na topie. Rodzice jednak powinni być zadowoleni, gdyż historia zatacza wielkie koło i lalki szmaciane znów stają się bardzo modne.

Historia kołem się toczy, także wśród zabawek

Dobrze wiemy, że niektóre z trendów mogą do nas powrócić po latach zapomnienia. Niejednokrotnie zauważamy to w obszarze mody, rzadziej jednak w innych dziedzinach. Kilkanaście lat wstecz, gdy produkcja masowa wchodziła w fazę rozwoju, który ciągle przyspiesza, nikt nie przypuszczałby, że szmacianki wrócą do czołówki zabawek. Technika pędzi przyprawiając niejednego o ból głowy, a mimo to lalki szmacianki powracają do nas niczym bumerang rzucony w przeszłość. Nasze babcie i dziadkowie, a także wcześniejsze pokolenia, nie mając swobodnego dostępu do zabawek, wykonywali takie zabawki własnoręcznie.

Praktyczność i ekologia szmacianej lalki

Ekologia i praktyczność to cechy, które po krótki zastanowieniu każdy przypisałby do tych wyjątkowych zabawek. Dlaczego praktyczność? Ten model zabawek może posiadać różne rozmiary i kształty. Często właśnie to jest jego zaletą, że zabawki odrobine mogą różnić się od siebie i nie są takie idealne. Nierozłącznie od lat najbardziej popularne są te wzorujące się na postaciach bajek, lub przypominające ulubione zwierzę. Ich zaletą jest to, że wcale nie są drogie i dostępne dla każdego. No chyba, że mowa o lalkach ręcznie robionych na zamówienie, wtedy ich ceny odstraszą niejednego. Kolejnym praktycznym, a zarazem ekologicznym aspektem jest to, że lalki wykonane są naturalnych materiałów. Gdy dziecko przypadkowo wybrudzi lalkę, biorąc ją ze sobą do ogrodu, to można ją wyprać w pralce i szmaciana laleczka będzie jak nowa. Dlatego też, idealnie nadają się dla niemowlaków, które lubią wszystko wkładać do buzi. Ponieważ zabawka jest mięciutka i delikatna, twój maluch nie zrobi sobie krzywdy. Najważniejszą chyba zaletą, jest to, że gdy lalka się lekko rozerwie możemy samemu ją naprawić. W przypadku gdy popsuje się jakaś bardziej złożona zabawka najczęściej ląduje w kąt, i dziecko o niej zapomina.

Podsumowanie

Popularność lalek szmacianych wyłoniła się kilka lat temu i rośnie z każdym rokiem. Może wynika to z faktu rozwijającej się sprzedaży w internecie, gdzie co chwila powstają nowe sklepy i dużo łatwiej jest nam znaleźć interesującą nas zabawkę. Dlatego jestem przekonana, że niejedna babcia i mama z chęcią kupi przynajmniej jedną szmaciankę dla swojej pociechy.