Zestawienie lalek szmacianych

By Vanillia

Szmacianki to współcześnie niezwykle poszukiwane zabawki dla naszych dzieci. Maskotki te mają niewątpliwie w sobie jakiś czar, który sprawia, że maluchy wybierają je na swoich kompanów w codziennych zabawach. Lalki szmaciane są świetną alternatywą dla drogich mało ekologicznych plastikowych zabawek, które wypełniają sklepowe półki po brzegi. W tym artykule postaramy się przybliżyć zalety lalek szmacianych.

„Jest to figura z tkaniny, lalka tradycyjnie wykonana z (i wypchanych) zapasowych kawałków materiału.”

Spersonalizowana lala szmaciana

Choć to pozornie drobny kosmetyczny zabieg, kto w dzieciństwie nie marzyłby o lalce, która dumnie będzie nosić imię właściciela. Albo imię które dziecko samo nada swojemu najwierniejszemu kompanowi. Wyhaftowane napis to olbrzymia radość dla dziecka. Podobnie jak wszelkiego rodzaju ozdoby (np. gwiazdki, serduszka, kwiatki, aniołki), które dziecko samo wymyśli i narysuje do pokazania mamie i tacie. Sprezentowanie tak spersonalizowanej lalki jeszcze bardziej pogłębi więź i dobre uczucia, które wytworzą się podczas zabawy, w czasie poświęconym lalce.

Nasza wyobraźnia pozwala na tworzenie przeróżnych rodzajów lalek szmacianych i tego co mają prezentować. Tworzone z myślą o dzieciach, tak by oddziaływały na bodźce, rozwijały instynkt i kreatywność, a przede wszystkim odpowiedzialność.

Jakie zatem mamy szmaciane lalki do wyboru:

  • Sensoryczne kostki dla najmłodszych

    To doskonała zabawka przeznaczona dla Twojego dzidziusia. Na pierwszy rzut oka prosta zabawka w kształcie sześcianu, ale przemyślanie zaprojektowana, by wspomagała rozwój Twojego dziecka. Sporych rozmiarów kolorowe i jaskrawe wzory mają przyciągać jego uwagę w pierwszych miesiącach życia. Oddziałuje to na jego zmysł wzroku. Systemy dźwiękowe montowane we wnętrzu zabawki są różne, w zależności od modelu. Jedne włączają się przy ściskaniu, czy poruszaniu zabawką. Inne z kolei aktywują się gdy zabawka chwile pozostaje bez ruchu. Wówczas szmaciana kostka piszczy, naśladuje odgłosy zwierząt, by pobudzić niemowlaka i zachęcić do dalszej zabawy. Celowo doszyte długie uszy, tasiemki i wypustki umożliwiają maluchowi rozwijanie odruchu chwytania. Jak wiadomo każdy maluch spróbuje włożyć je do buzi i gryźć. Nie ma żadnych powodów do obaw, gdyż maskotka jest wyprodukowana z naturalnych tkanin. A wspomniane wypustki, wszyte głęboko w środku, tak by się nie oderwały.

Typowa szmaciana laleczka

  1. To chyba najbardziej znane maskotki, od których przyjęło się sformułowanie lalka szmaciana. Swoim wyglądem ma ona przypominać małego człowieczka. Dostępne są zarówno wersje dla dziewczynek i chłopców. Wywodzą się z wielu pokoleń wstecz, gdy zabawki jeszcze nie były produkowane, a szyte przez mamy i babcie z dostępnych materiałów. Obecnie szmacianki tworzone są na wzór popularnych postaci głównie z bajek i legend. Dzięki którym dziecko może wymyślać swoje własne historie i rozwijać wyobraźnię. Z myślą o dziewczynkach projektanci zadbali o to, by szmaciane laleczki miał ściągane ubranka, a nasza pannica od najmłodszych lat mogła bawić modą.
  • Miś, zając, a może latający słoń 😉

    Trzecim rodzajem lalek szmacianych, to tak tak moi drodzy zwierzątka. I popularnością wcale nie ustępują tym pierwszym. Kto z nas nie miał w dzieciństwie misia, czy konika na patyku ze szmacianą głową. Interakcja dziecka z takimi zabawkami uczy go empatii do żywych zwierzątek. Rodzice i panie w przedszkolu często posługują się takimi szmaciankami, by przybliżyć dziecku wygląd zwierzątka i odgłosy jakie wydaje. Maluchy uwielbiają takie historie jak Księga dżungli, gdzie bohaterem jest mały chłopiec, który dorasta wśród zwierząt. Jest to dobry wstęp przed zakupem pierwszego zwierzątka domowego.

A Ty jakie masz wspomnienia z dzieciństwa? Jak sądzisz, która szmacianka byłaby ulubioną zabawką Twojego dziecka?